آرتیکل ها در زبان آلمانی

//آرتیکل ها در زبان آلمانی

آرتیکل ها در زبان آلمانی

در زبان آلمانی حرف اول تمام اسامی که شامل اسامی شهرها، کشورها، اسامی خاص، اسامی عام، اشخاص و اشیا با حروف بزرگ نوشته می شوند اما حرف اول اسامی که دارای حرف تعریف باشند با کوچک نوشته می شوند، این حروف تعریف در زبان المانی آرتیکل نامیده می شوند.

آرتیکل چیست؟

پاسخ به این سوال برای ما فارسی زبانان تا حدی دشوار است به این دلیل که ما در زبان فارسی ارتیکل نداریم اما در زبان المانی ارتیکل نام داریم، ارتیکل ها در زبان آلمانی جلوی اسامی آورده می شوند و حروف تعریفی برای مشخص کرد نوع و جنس اسامی است.

جالب است بدانید حروف تعریفی یا ارتیکل ها در زبان آلمانی قاعده ی کلی ندارند به همین دلیل صرف این که مواردی همچون دیوار، تخته سیاه و یا شیر گاو بی جان هستند از حرف تعریف یا ارتیکل خنثی برای آن ها استفاده نمی کنیم بلکه از حروف تعریف مونث برای آن ها استفاده می کنیم. بنابراین با توجه به این ارتیکل ها در زبان آلمانی متفاوت هستند باید حروف تعریف آن ها را یاد بگیریم تا بتوانیم هویت آن ها را تشخیص دهیم، این تشخیص هویت از این جهت حائز اهمیت است که باعث می شود که در جمله سازی و تغییراتی که ممکن است انجام شود با مشکلی مواجه نشویم.

انواع حروف تعریف

به طور کلی حروف تعریف یا آرتیکل ها در زبان آلمانی دو نوع هستند : حروف تعریف معین و حروف تعریف یا ارتیکل های نامعین که در ادامه این آرتیکل ها در زبان آلمانی را مورد بررسی قرار می دهیم.

حروف تعریف معین

آرتیکل های تعریف معین یا حروف تعریف معین، قاعده ای مشابه با اسامی معرفه در زبان فارسی دارند ، این قاعده به این صورت است که اگر شخص و یا شئی که گوینده در مورد آن صحبت می کند برای گوینده مشخص باشد از حروف تعریف معین استفاده می کنیم.

حروف تعریف معین خود به سه دسته تقسیم می شود:

1. حرف تعریف معین برای اسامی مذکر

2. حرف تعریف معین برای اسامی مونث

3. حرف تعریف معین برای اسامی خنثی

حرف تعریف معین برای اسامی مذکر

حرف تعریف معین برای اسامی مذکر “der” است و توجه داشته باشید همان طور که قبلا هم گفتیم حروف تعریف معین قاعده ی کلی ندارند یعنی اگر این جا حرف تعریف معین برای اسامی مذکر مدنظر ماست ، به این معنا نیست که این حرف تعریف یا ارتیکل برای مواردی که مربوط به اقایان و یا جنس مذکر است مورد استفاده قرار می گیرد.
برای این که این نکته را در مورد ارتیکل ها در زبان آلمانی بهتر متوجه شوید به مثال های زیر توجه کنید:

سیب der Apfel
دانشجو der Student
خودکار der Kugelschreiber

حرف تعریف معین برای اسامی خنثی

حرف تعریف معین برای اسامی خنثی “das” است ، در مورد این حروف تعریف یا ارتیکل ها در زبان آلمانی به مثال های زیر توجه کنید:

میوه das Obst
بچه das Kind
پنجره das Fenster

حرف تعریف معین برای اسامی مونث

اخر حرف تعریفی که در دسته ی حروف تعریف معین قرار می گیرد و می خواهیم آن ها را مورد بررسی قرار دهیم حرف تعریف معین برای اسامی مونث است که این حرف تعریف “die” است. مثال های زیر را در نظر بگیرید:
دختر عمه die Kusine
مادر die Mutter
تخته سیاه die Tafel

حروف تعریف نامعین

دسته ی دیگری از آرتیکل ها در زبان آلمانی، حروف تعریف نامعین هستند. همان طور که از اسم حروف تعریف نامعین پیداست هر گاه شخصی برای گوینده مشخص نباشد از حروف تعریف معین استفاده می شود. حروف تعریف نامعین همچون حروف تعریف معین سه دسته دارند که عبارتند از:
• حرف تعریف نامعین برای اسامی مذکر
• حرف تعریف نامعین برای اسامی مونث
• حرف تعریف نامعین برای اسامی خنثی

ادامه این دسته ها را مورد بررسی قرار می دهیم.

حرف تعریف نامعین برای اسامی مذکر

حرف تعریف نامعین برای اسامی مذکر “ein” است و همان طور که در مورد حروف تعریف معین هم گفتیم استفاده از حروف تعریف یا آرتیکل ها در زبان آلمانی قاعده ی کلی ندارند بلکه استفاده از این حروف تعریف قراردادی هستند. برای مثال صرف این که اسامی بی جان هستند برای آن ها از حروف تعریف اسامی خنثی استفاده نمی شود.
مثال های زیر در مورد حرف تعریف نامعین برای اسامی مذکر را در نظر بگیرید:

دانشجویی یا یک دانشجو ein Student
خودکاری یا یک خط خودکار ein Kugelschreiber
سیب یا یک سیب ein Apfel

حرف تعریف نامعین برای اسامی مونث

حرف تعریف نامعین برای اسامی مونث “eine” است.مثال های زیر را برای این دسته از حروف تعریف معین در نظر بگیرید:

یک تخته سیاه eine Tafel
دختری یا یک دختر eine Tochter
مادری یا یک مادر eine Mutter

حرف تعریف نامعین برای اسامی خنثی

حرف تعریف نامعین برای اسامی خنثی “ein” است. به مثال های زیر در حروف تعریفی که در این دسته قرار می گیرند توجه کنید:

پنجره ای یا یک پنجره ein Fenster
بچه ای یا یک بچه ein Kind
یک دستگاه ein Gerät

نکاتی در مورد حروف تعریف نامعین

در مورد حروف تعریف نامعین چند نکته را به خاطر داشته باشید:

اول این که قاعده ی حروف تعریف نامعین قاعده ای مشابه با اسامی نکره در زبان فارسی هستند
نکته ی بعدی این که حروف تعریفی که در بالا بیان کردیم برای اسامی مفرد به کار برده می شوند.

دلیل استفاده از آرتیکل ها در زبان آلمانی

همان طور که گفتیم ما فارسی زبان ها در زبان خود آرتیکل نداریم اما در زبان آلمانی آرتیکل وجود دارد، این گفته شاید این سوال برای تان ایجاد کند که چرا زبان آلمانی همچون زبان فارسی بدون آرتیکل نیست و اصلا چه نیازی به استفاده از آرتیکل وجود دارد؟

استفاده از آرتیکل ها در زبان آلمانی به این دلیل است که اگر از ارتیکل در جمله ای استفاده می کنیم می توانیم در آن جمله اسامی مشخص را از اسامی نامشخص تشخیص دهیم.
به عبارت دیگر آرتیکل ها در زبان آلمانی نقش بسیار مهمی در جمله سازی ایفا می کنند و حتی می توان گفت اگر لغت ها در زبان آلمانی همراه با ارتیکل ها نباشند ارزشی ندارند.

سایت oxnoor تا به حال برنامه­ های کاری مشخص و هدفمندی را به صورت یکپارچه و منسجم دنبال کرده و توانسته خدمات تخصصی و کاربردی را در اختیار متقاضیان قرار دهد. تمام مدرسانی که در دپارتمان زبان موسسه دانش گستر کوه نور فعالیت دارند از تجربه کافی اقامت در کشورهای خارجی را داشته و سعی دارند اطلاعت ارزشمندی را در اختیار مخاطبان خود قرار دهند. ارائه آموزش­های لازم درخصوص زبان آلمانی از دیگر وظایف این موسسه آموزشی شناخته شده و زبان­آموزان با مراجعه به سایت oxnoor می­توانند کلیه اطلاعات موردنیاز خود را به دست آورده و بدون هیچ مشکلی در زمینه زبان آلمانی وارد این کشور شوند. به دلیل استفاده از اساتید مجرب و کاردرست متقاضیان می­توانند تمام اصول و قواعد زبان آلمانی را نیز آموخته و از آن در طول روز استفاده کنند.

2019-04-06T16:59:53+04:30

اطلاعات تماس :

تهران، اتوبان اشرفی اصفهانی، بلوار مرزداران،خیابان حضرت ابوالفضل (ع)، بوستان 7 غربی، مجتمع اداری پاسارگاد، طبقه 8، واحد 23

تلفن: 02144272450

فکس: 02144272450

وب‌سایت: موسسه دانش گستر کوه نور