زبان آلمانی

//زبان آلمانی

زبان آلمانی

زبان آلمانی به‌عنوان یکی از زیرشاخه‌های زبان اروپایی شناخته می‌شود که اغلب در مناطق مرکزی اروپا به کار گرفته می‌شود. کشورهای آلمان، سوئیس،اترییش و بخش‌هایی از مناطق شمالی ایتالیا و لیختن‌اشتاین زبان آلمانی را به‌عنوان زبان رسمی خود انتخاب کرده‌اند. کشورهای لوکزامبورگ و بلژیک نیز زبان آلمانی را در کنار دیگر زبان‌های رسمی خود شناخته و از آن استفاده می‌کنند.

درحال حاضر حدود 95 میلیون نفر در کشورهای مختلف از زبان آلمانی به‌عنوان زبان رسمی و مادری خود استفاده می‌کنند. این زبان در اتحادیه اروپا وسعت و گستردگی بیشتری داشته و به‌عنوان سومین زبان آموزشی در ایالات متحده و اتحادیه اروپا شناخته می‌شود. از نظر علمی زبان آلمانی توانسته جایگاه دوم را به خود اختصاص دهد و مقالات علمی و پژوهشی متعددی به این زبان نوشته شده است.

زبان آلمانی دارای ریشه هندی- اروپایی داشته و برخی از لغات و واژه‌های زبان آلمانی نیز دارای ریشه لاتین و یا یونانی هستند. لهجه‌ها و گویش‌های مختلفی درخصوص زبان آلمانی وجود دارد که در مناطق مختلف از آن‌ها استفاده می‌شود. زبان آلمانی در کنار زبان‌های هلندی، انگلیسی و اسکاندیناوی در گروه زبان‌های ژرمنیک قرار دارد. این خانواده زبانی بخش‌های وسیعی از مناطق هندواروپایی را شامل شده است. اگر بخواهیم زبان آلمانی را از نظر تاریخی دسته‌بندی کنیم باید به دوره‌های آلمانی کهن، میانه و امروزی تقسیم کنیم.

زبان آلمانی کهن

نخستین دست‌نوشته‌هایی که به زبان آلمانی نوشته شده‌اند مربوط به سال‌های 700 میلادی است. البته باید به این نکته نیز اشاره داشت که در آن سال‌های زبان آلمانی به‌صورت یکپارچه نوشته نمی‌شده و نویسندگان هر منطقه در نگارش متون به منطقه خود دقت کرده و از لهجه‌ای که در آن محیط وجود داشته برای نگارش استفاده می‌کردند. لهجه‌های آلمانی علیای کهن و آلمانی سفلای کهن به این دوره تاریخی اختصاص دارند و هرکدام نیز گویش‌های متنوعی داشته‌اند.

مهم‌ترین گویشی که درخصوص زبان آلمانی علیای کهن می‌توان نام برد گویش ساکسونی است و درخصوص زبان آلمانی سفلای کهن نیز می‌توان به گویش‌های باواریایی، فرانکونیایی و اطریشی اشاره داشت. در این دوره تاریخی زبان لاتین بیشترین تاثیر را بر روی زبان آلمانی داشته است و علت آن نیز نفوذی بوده که امپراطوری روم بر روی این کشور داشته است. همین موضوع سبب شده تا واژگان بسیاری وارد زبان آلمانی شده و تاکنون نیز ادامه داشته باشد.

در دوره زبان آلمانی کهن اغلب مردم این کشور هیچ سوادی در زمینه نوشتن و خواندن نداشتند که این موضوع سبب شده اغلب متون برجای مانده از این دوران به ترجمه‌ها و تفاسیر متون مذهبی مسیحی مخدود شود که به زبان لاتین هستند. در تاریخ زبان آلمانی می‌توان نفوذ کلیسای روم و مذهب کاتولیک را در بخش‌های شمالی آلمان به خوبی مشاهده کرد. صومعه‌هایی که در این مناطق وجود داشتند رونق خوبی داشته و اغلب از زبان آلمانی سفلای کهن با گویش‌های مختلف برای نوشتن متون استفاده می-شده که تا کنون نیز برخی از آن‌ها برجای مانده‌اند.

زبان آلمانی میانه

از دیگر زبان‌هایی که در آلمان و کشورهای آلمانی زبان استفاده می‌شده زبان آلمانی میانه است. این زبان نیز به دو زبان آلمانی علیا و سفلای میانه نقسیم شده و اغلب در سال‌های 1100 تا 1300 میلادی در آلمان استفاده می‌شده است. در این دوره کلمات و واژها حالت ساده‌تری پیدا کرده و اسامی و افعال نیز به حالت ساده‌تری صرف می‌شدند. در دوره‌ای که زبان آلمانی میانه به کار گرفته می‌شد اغلب درخصوص ادبیات و شعر از زبان آلمانی علیای میانه استفاده می‌شد اما در عرصه‌های اقتصادی بیشتر زبان المانی سفلای میانه بیشترین کاربرد را داشت.

در دوره زبان آلمانی میانه ادبیات فرانسه بیشترین تاثیر را بر روی زبان آلمانی علیا داشته و علت آن نیز اتحاد بین مردم فرانسه و جنوب آلمان و شرکت در جنگ‌های صلیبی بوده است. در این دوران اشعار حماسی متعددی برای سلحشوران و شوالیه‌های فرانسوی سروده می‌شد که مردم جنوب آلمان نیز آن‌ها را تائید کرده و توجه ویژه‌ای به آن‌ها نشان می‌دادند. همین موضوع باعث شد تا مردم این بخش از آلمان از لغات فرانسوی استفاده کرده و اشعار حماسی را دروصف قهرمانان آلمانی بسرایند.

در بخش‌های شمالی آلمان اغلب نوشته‌هایی که به زبان آلمانی میانه بود حالت اقتصادی و تجاری داشت و اغلب مردم این مناطق با کشورهای حوزه اسکاندیناوی و بالتیک و روسیه تعاملات تجاری داشتند و از زبان آلمانی سفلای میانه جهت نوشتن قراردادهای مالی استفاده می‌شده است. همین مسائل و انجام معاملات تجاری موجب شده تا زبان آلمانی سفلای میانه رواج بیشتری پیدا کرده و توسط مردم این مناطق استفاده شود.

زبان آلمانی در سال‌های 1300 تا 1600 میلادی توانست حالت بهتری برای خود پیدا کرده و به شکل امروزی دربیاید. پادشاهان مختلفی همچون چالرز چهارم، ماکسیملیان اول و فردریش از زبان آلمانی بیشترین استفاده را کرده و موجب گسترش آن شده‌اند. کلیه احکام و قوانینی که در این دوره نوشته می‌شده به زبان آلمانی علیای جدید بوده و پادشاهان این سال‌ها آن را در دیگر مناطق نیز رواج دادند.

مارتین لوتر به‌عنوان بنیان‌گذار اصلاحات مذهبی شناخته می‌شود که مذهب پروتستان را ایجاد کرده و زبان آلمانی علیای جدید را توسعه داده است. مارتین لوتر یکی از منتقدان جدی کلیسای کاتولیک بوده و نسبت به فسادی که در بین کشیشان کاتولیک و ادعای بخشیده شدن گناهان با دریافت پول وجود داشته اعتراضات شدیدی داشته است. از دیگر مواردی که موجب اعتراض مارتین لوتر به کلیسای کاتولیک بوده وجود محدودیت درخصوص تفسیر انجیل و انحصاری کردن آن به‌وسیله واتیکان بوده است.

مارتین لوتر انجیل را که به زبان‌های یونانی و عبری نوشته شده بود به زبان آلمانی ساکسونی ترجمه کرده و آن را در اختیار مردم قرار دارد که موجب شد مردم این کشور نگرش اصلاح‌طلبانه‌ای را نسبت به دین مسیحیت داشته باشند.

آلمانی امروزی

بخش دیگری از زبان‌ آلمانی به نام آلمانی امروزی شناخته می‌شود که از سال‌های 1700 تا 1800 و یا گسترش مذهب پروتستان آغاز شده است. ابتدا مناطق شمالی آلمان از زبان آلمانی امروزی برای نوشتن استفاده می‌کردند اما پس از مدت‌ها این زبان در دیگر نقاط آلمانی گسترش پیدا کرد و تابه امروز از زبان آلمانی امروزی تغییرات دیگری نداشته و حدود 350 سال به یک شکل باقی مانده است. به‌طور کلی می‌توان گفت زبان آلمانی درحال حاضر طرفداران بسیاری دارد و اغلب متونی که در زمینه صنعتی، هنری، فنی، ادبی و فلسفی هستند به زبان آلمانی نگارش پیدا می‌کنند.

سایت oxnoor تا به حال برنامه­ های کاری مشخص و هدفمندی را به صورت یکپارچه و منسجم دنبال کرده و توانسته خدمات تخصصی و کاربردی را در اختیار متقاضیان قرار دهد. تمام مدرسانی که در دپارتمان زبان موسسه دانش گستر کوه نور فعالیت دارند از تجربه کافی اقامت در کشورهای خارجی را داشته و سعی دارند اطلاعت ارزشمندی را در اختیار مخاطبان خود قرار دهند. ارائه آموزش­های لازم درخصوص زبان آلمانی از دیگر وظایف این موسسه آموزشی شناخته شده و زبان­آموزان با مراجعه به سایت oxnoor می­توانند کلیه اطلاعات موردنیاز خود را به دست آورده و بدون هیچ مشکلی در زمینه زبان آلمانی وارد این کشور شوند. به دلیل استفاده از اساتید مجرب و کاردرست متقاضیان می­توانند تمام اصول و قواعد زبان آلمانی را نیز آموخته و از آن در طول روز استفاده کنند.

2019-03-02T14:38:41+03:30

اطلاعات تماس :

تهران، اتوبان اشرفی اصفهانی، بلوار مرزداران،خیابان حضرت ابوالفضل (ع)، بوستان 7 غربی، مجتمع اداری پاسارگاد، طبقه 8، واحد 23

تلفن: 02144272450

فکس: 02144272450

وب‌سایت: موسسه دانش گستر کوه نور